RELAXA

Ośrodek rekreacyjny
Ośrodek Narciarski
Park przygodowy

Paintball

Paintball

Paintball je moderní, rychle rozvijející se adrenalinový sport nebo hra, kde není důležíta fyzická kondicie nebo síla, ale především schopnost se správně rozhodnout a nebát se riskovat. Painball je týmová hra, tudíž je důležitá komunikace mezi hráči a také spravná taktika, která je klíčem k uspěchu. My se Vás pokusíme zavést do tajů této hry, povíme Vám také, co k této hře potřebujete a jak si správně tuto hru zahrát. Paintbal je plný napětí a vzrušení, dobrodružství a především baječná zábava


O paintballu z historie

První zárodky paintballu se zrodily v Austrálii, a to před několika desítkami let, přesněji tehdy, když pastevci ovcí začali používat vzduchové pistole vystřelujicí kuličky plněné nesmyvatelným barvivem na značkovaní svého stáda.To se přeneslo do Spojených států a pravděpodobně již tehdy se odehrály první přestřelky mezi honáky. Tohoto nápadu se ujala armáda a po drobných úpravách, hlavně co se týče výroby kuliček a smývatelnosti barvy, jej začala používat při výcviku. No, a to byl krůček, po kterém se "to" dostalo ven. Paintball se vrátil jako sportovní disciplína. První oficialní turnaj se odehrál v roce 1981 ve státě New Hampshire v USA a pak se začal šířit světem, v Kanadě, Austrálii, poté v západní Evropě a v Japonsku. K nám se paintball dostal asi o 11 let později zásluhou Borise Browna, který zahájil provoz prvního paintballového hřiště.


Styl hry

I v tomto sportu existuje několik stylů nebo spíše orientací. Obecně základními styly jsou sportovní a military paintball, které se pak dělí na několik podskupin. Každý styl má svá specifika a v každém se klade důraz na něco jiného. Zatímco u sportovního paintballu se klade důraz na kadenci zbraní, výrazné oblečení a co nejrychlejší (nejefektivnější) ukončení hry, u military paintballu jde o co největší přesnost, maskování a postupném efektivním zneškodnění protihráče. Každý styl má samozřejmě své kouzlo, ale u obou zažijete stejné napětí a vzrušující hru. Samozřejmou podmínkou je, že se do této hry plně vžijeme a chceme se hry zúčastnit.

Paintball se hraje jak rekreačně na přírodních hřištích (většinou děj hry připomíná spíše výcvik speciálních jednotek, přičemž důraz je kladen na utajení a dobře promyšlenou taktiku), tak i jako vrcholový sport hraný na hřištích postavených z nafukovacích překážek (zde je kladen důraz na technické vybavení hráčů).

Mezi další oblíbené herní varianty patří i dobývání objektů, záchrana rukojmí či zneškodnění bomby... Princip hry však zůstává vždy stejný, porazit nepřítele a dobrá taktika. Způsob hry také ovlivňuje počet zúčastněných hráčů. Časový limit her bývá většinou patnáct až dvacet minut, vždy však záleží na variantě dané hry.


Vybavení pro hru

Základním vybavením pro bezpečnou hru paintballu jsou: ochranná maska, zásobník, láhev s CO 2 nebo vzduchem a nakonec kuličky... Toto Vám úplně postačí na to, aby jste se mohli a sebrat a jít si s kamarády zahrát hru "za humna". Výše popsané je úplné minimum pro bezpečnou hru, samozřejmě existuje další sortiment pro větší pohodlí této hry, není nezbytné (rukavice, nákrčník, vesta apod.).

Během hry si žádný hráč nesmí za žádných okolností sundat masku z obličeje!!!


Trocha teorie o zbraních

Existují tři druhy markerů: pump-action, semi-automat a elektro-pneu.

Pump-action nebo jinak řečeno pumpičky jsou markery, u kterých musíte po každém výstřelu ručně nabít. Nejčastěji používají k výstřelu jednorázové 12g CO2 bombičky, ale není výjimkou ani marker upravený pomocí redukce na větší bomby, které jsou na provoz mnohem ekonomičtější. Samozřejmě se vyrábějí i markery s již přímým upínáním velké láhve, která v těchto případech nahrazuje pažbu.


Semi-automaty jsou poloautomatické markery většinou poháněné CO2 z velkých bomb. Funkce je jednoduchá, co stisk spouště - to výstřel. Tyto markery patří v současnosti u nás k nejrozšířenějším převážně kvůli své ceně a užití. Samozřejmě se vyrábí v různých variantách a účelu použití, amatér-profesionál, sportovní-military paintball.


Elektro-pneu markery jsou plně automatické. Mají možnost nastavení několika módů střelby, většinou semi-auto, full-auto a tři výstřely v dávce, a už záleží jen na hráči jaký mód si vybere. Tyto markery používají v nižších kategoriích pohon na CO2 a lepší, výrazně dražší modely stlačený vzduch. U těchto hraček je nutné brát ohled na kadenci a dovybavit svou zbraň elektrickým zásobníkem.

 
STAN - dětské letní tábory, školní výlety, adaptační kurzy, teambuilding
Vysokolanové centrum
Lezecká stěna
Rambodráha
Lukostřelba
Skok do prázdna
Bungee-trampolína
Bazén
Nízká lana
Bungee-running
Paintball
Airsoft
Larp
Noční hra
Skalní lezení
Hvězdářský blok
GPS
Týmpark
Sněžnice
Snowkiting
Snowboard - škola
Carving - škola
Snowblade
Běžky
Zimní paintball
Diskotéka
Sportoviště
Společenský večer
Raut
Horská kola